czwartek, 12 kwietnia 2018

Girls und Panzer: Ribbon no Musha

Czyli innymi słowy Girls und Panzer: Ribbon Warrior aka footfetish lesbians in a tanks, the mini-recenzja / pogłębione pierwsze wrażenia. Do powstania tego tekstu bardzo przyczynił się @bednorz przypominając mi o nowej OAVce Girls und Panzer, potem wspominając o istnieniu polskiej szkoły w tym uniwersum. Po jakiś 15 minutach trafiłem na Girls und Panzer: Ribbon Warrior, czyli najnowszą mangę osadzoną w realiach czołgowego sportu. Tym razem nie jest to jednak Sensha-do, a Tankathlon, nieoficjalna odmiana dyscypliny, gdzie jedyną stałą zasadą jest waga maszyny biorącej udział - do 10 ton.







Manga wychodzi od września 2014 tworzą ją Takaaki Suzuki, który jest autorem Haifuri oraz pisał scenariusz do kinówki oraz serii OAVek Operation Victory Arrow w uniwersum Strike Witches, oraz Takeshi Nogami, który robił designy postaci do kinówki Girls und Panzer oraz ma na koncie trochę mang Strike Witches.

Tym razem też Ooarai nie będzie szkołą, która skupia naszą uwagę, ale przewinie się w tle podobnie jak sporo postaci z innych pobocznych serii tego uniwersum. Centrum uwagi są tym razem Shizuka Tsuruki oraz Rin Matsukaze, które tworzą drużynę gąsienicy w tankietce Typ 97 Te-Ke, którą rodzina Shizuki trzymała w starym browarze. Gdyż ponieważ Shizuka pochodzi z bogatej rodziny, która datuje się aż do klanu Takedy (stąd gąsienica, jako jeden z symboli rodu, oraz mon Takedów na przednim pancerzu), więc jeśli interesujecie się Sengoku tym lepiej dla was.


Shizuka jest zmęczona szkołą i gdy razem z Rin, koleżanką z klasy obserwują sukces drużyny Ooarai porusza to ich młodzieńcze serca, tzn głównie serce Shiruki, która jest niczym cyklon, który poruszy wiele fascynatek Sensha-do oraz majtki Rin.

Ogólna fabuła jest raczej standardowa dla tej serii - wyzwania przeciwko kolejnym szkołom, zarówno tym, które poznaliśmy już w anime, chociaż czasem w innej formie (BC Freedom), jak i nowym i tu właśnie m.in. ten polski motyw czyli Bonple i ich dowódczyni o jakże wdzięcznym imieniu Jajka.
Poza tym jest też meta-fabuła, która jak na razie zaczyna zarysowywać się w trakcie arku turniejowego (w trakcie), więc nie da się o niej zbyt wiele powiedzieć, poza tym, ze toczy się raczej ponad głównymi bohaterkami.



Akcja toczy się wartko, z szalonymi komediowymi wstawkami bardzo w stylu serii, ale też potrafi wystrzelić przerysowaną mimiką rodem z Kakegurui czy historycznymi wstawkami z Sengoku, które wyraźnie odróżniają się stylistyką. Zdarzają się też momenty całkiem dosłownego yuri, więc jeśli nie lubicie to odradzam.

Podsumowując jest to zdecydowanie świeży i interesujący dodatek do tego uniwersum, skupiający się bardziej na sile pojedynczych charakterów i akcji niż bazowa seria, podlane sosem yuri i sengoku. W 34 rozdziałach które czytałem furinkazan pojawiło się przynajmniej 3 różne razy. Polecam.



3 komentarze:

  1. Ojeej, zapowiadało się tak intersująco, czołgi, Takedy, a tu yuri jednak.
    Mam jeszcze do nadrobienia dużo czołgodziewczynkowych rzeczy, bo widziałam tylko główną serię i któreś speciale, więc meh, jest w czym wybierać. Miło, że produkcja z aż takimi problemami dała podwaliny pod większy franchise, bo taki ledwo nakreślony świat miał potencjał i widzę, że jest choć trochę wykorzystywany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No jest yuri, ale w kolejności: czołgi > takedy > yuri. Czy dużo to nie wiem, jest kinówka kilka krótkich mang, które nie są do końca przetłumaczone i ta OVA co teraz wychodzi, a wyszła 1/6 i pewnie ze 2 lata zanim się skończy. Specjale to nie pamiętam czy wszystkie widziałem, ale afair wszystkie były po 5 min średnio.

      Usuń
  2. No proszę. Kiedyś przeczytam, jak przebrnę prze aktualny backlog.

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jak coś od siebie napiszesz ;)